Oplovi dizli
Čisti užitek izjemni prihranki
Povprašajte svojega trgovca o promocijskih ponudbah Oplovih dizelskih modelov z malo emisijami
- Majhna poraba, še posebej pri vožnji zunaj mesta
- Majhne emisije CO2, primerljive s hibridnimi pogonskimi sklopi
- Izjemna trpežnost motorja, kar omogoča intenzivno uporabo
- Velik navor: nepogrešljiv pri prevozu težkih tovorov
- Skupni stroški vzdrževanja, primerljivi z drugimi vrstami motorjev
Miti in dejstva:
1. Emisije
Mit
Dizli oddajajo veliko več škodljivih snovi.
Dejstvo
Sodobni dizli imajo manjši vpliv na okolje od drugih motorjev z notranjim zgorevanjem (glejte naslednjo stran za podrobnosti o naših učinkovitih, do okolja prijaznih rešitvah). Razžvepljeno dizelsko gorivo pomeni malenkostne količine žveplovih spojin v primerjavi z bencinom. Emisije ogljikovega dioksida so dejansko tako majhne kot pri vozilih s hibridnim pogonom.
2. Prepoved vstopa v mesta
Mit
Dizli so prepovedani v številnih evropskih mestih.
Dejstvo
Prepoved velja v redkih evropskih mestih, npr. v Stuttgartu, Berlinu, Madridu in Barceloni ter velja samo za stare avtomobile, ki niso skladni s sodobnimi emisijskimi standardi, kot je vsaj Euro 5. Novi Oplovi dizli so skladni s strogim standardom Euro 6.2 d-temp in celo z Euro 6.3.
3. Hrup
Mit
Dizli proizvajajo več hrupa in tresljajev.
Dejstvo
Sekvenčni neposredni vbrizg goriva (poteka v korakih) in variabilne zgorevalne komore znatno zmanjšajo pospešeno povečanje tlaka, kar prispeva k tihemu delovanju. Dvomasovni vztrajnik, izravnalne gredi in nova tehnologija nosilcev motorja dodatno zmanjšajo raven hrupa in tresljajev.
4. Sistem za vbrizg
Mit
Sistemi za vbrizgavanje goriva so dragi in nezanesljivi.
Dejstvo
Nobena tehnologija ni 100 % zanesljiva. Kljub temu v normalnih pogojih sodobni sistemi za vbrizgavanje goriva zagotavljajo dolgotrajno trpežnost pri uporabi kakovostnega goriva. Hibridi so po drugi strani opremljeni s številnimi dodatnimi sistemi in rešitvami, ki povečajo tveganje za okvaro.
5. Turbopolnilnik
Mit
Tehnologija turbopolnilnikov ni niti zanesljiva niti trpežna.
Dejstvo
V današnjem času sta najpogostejša vzroka za okvaro turbopolnilnika nespretna ali nepravilna uporaba. Turbina pri bencinskem motorju običajno deluje v še zahtevnejših pogojih, npr. pri višjih temperaturah in hitrostih.
6. Filter trdih delcev in dvomasni vztrajnik
Mit
Zamenjava filtra trdnih delcev in vztrajnika je zelo draga.
Dejstvo
Pogonski sklop z elektronskim krmiljenjem je izpostavljen manjši obremenitvi. Sodobni dvomasovni vztrajniki so izdelani iz izjemno kakovostnih materialov. Posledica tega je, da praktično ne prihaja več do težav. Poleg tega sodobni filtri delcev zahtevajo vzdrževanje samo v avtomobilih z zelo veliko prevoženo razdaljo in še v tem primeru jih je možno večkrat zapored očistiti in regenerirati v profesionalnih servisnih delavnicah.
7. Teža in dinamika
Mit
Majhna dinamika in velika teža.
Dejstvo
Pogonska moč dizlov je veliko večja kot pri bencinskih motorjih in je primerljiva s hibridi. To jasno kažejo vrednosti navora. Celo zelo natovorjen avto z dizelskim motorjem pospešuje uglajeno in pri nizkem številu vrtljajev. Dizelski motor res tehta več od običajnega bencinskega motorja, a še vedno znatno manj od hibridnega sistema.
8. Poraba goriva
Mit
Dejanska poraba dizelskih motorjev je primerljiva z drugimi motorji.
Dejstvo
Povprečen avto z dizelskim motorjem porabi približno 15–20 % manj goriva kot avto z bencinskim motorjem. Pri težjih vozilih so lahko prednosti še večje. Pri dinamični uporabi tipični hibridni sistem izgubi večino svojih prednosti, saj njegov motor z zgorevanjem stalno deluje z večjimi obremenitvami. V tem primeru je PHEV (priključno hibridno električno vozilo) učinkovitejša izbira, saj ga je možno napolniti prek zunanjega vira.
9. Primerjava s hibridom
Mit
Dizli so slabši od hibridov.
Dejstvo
Hibridno vozilo nima le omejenega prostora v notranjosti, ampak njegova ogromna teža in zapletena sestava baterije močno vplivata na vozno dinamiko. Električni način je na voljo samo na krajših razdaljah z majhnimi mestnimi hitrostmi. Na dolgih vožnjah mora glavni motor z notranjim zgorevanjem sam opraviti z vso dodatno težo. Posledica so slabše vrednosti pospeševanja, porabe goriva in emisij CO2.
10. Ogrevanje
Mit
Dizli potrebujejo več časa, da se ogrejejo.
Dejstvo
Sodobni dizelski motorji, opremljeni z aktivnim sistemom za uravnavanje hlajenja, se ogrejejo prav tako hitro kot večina bencinskih motorjev.